Pierwsze urodziny Klubu Integracji Społecznej

19 marca 2008

Klub Integracji Społecznej działa już rok!  „Urodziny” są doskonałą okazją do podsumowania i przedstawienia planów na przyszłość

Celem Klubu Integracji Społecznej było stworzenie placówki świadczącej usługi, które przyczynią się do reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Założone działania zmierzały w rezultacie do odbudowy i podtrzymania u osób uczestniczących w projekcie umiejętności uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej, pełnienia ról społecznych oraz osobistego rozwoju. Działania KIS zmierzały do wzmocnienia wśród uczestników postawy samodzielnego zdobywania wiedzy i kształcenia ustawicznego. Dzięki KIS, uczestnicy mieli okazję się przekonać, iż stała edukacja personalna, zawodowa i społeczna stanowi klucz do ciągłego podnoszenia własnej atrakcyjności na rynku pracy. Dzięki uczestnictwu w zajęciach KIS-u uczestnicy wypracowali nawyki poszukiwania wyższych kwalifikacji zawodowych, podnoszenia poziomu posiadanych umiejętności, co w konsekwencji miało się przełożyć na możliwość uzyskania stałego satysfakcjonującego zatrudnienia. Stworzyliśmy szansę uzyskania przez uczestników Klubu Integracji Społecznej nowych kwalifikacji niezbędnych na rynku pracy, pewności w poruszać się po rynku pracy, zwiększenia świadomości na temat przysługujących im praw. Klub Integracji Społecznej miał wzmocnić wśród uczestników postawę wzajemnego wspierania się w pokonywaniu barier i trudności w codziennym życiu.

W ramach działań Klubu Integracji Społecznej zrealizowaliśmy szkolenia – „ABC komputera”, „Obsługa kasy fiskalnej” oraz „Podstawowy kurs języka angielskiego”. Odbyły się również warsztaty aktywizujące uczestników, w tym warsztaty aktywnego poszukiwania pracy i warsztaty prawnicze. W trakcie warsztatów przekazywana była wiedza, między innymi na temat: jak napisać CV, list motywacyjny, czym jest EUROPASS, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, jak aktywnie poszukiwać pracy, itp. Uczestnicy poznali podstawowe zagadnienia z zakresu prawa pracy oraz zapoznali się z problemami dyskryminacji i mobbingu w pracy. Uczestnicy mieli też zapewnione wsparcie w zakresie poszukiwania pracy przez Kujawskie Biuro Karier. Osoby objęte pomocą Kujawskiego Biura Karier miały możliwość zdobycia informacji o pracy poprzez skorzystanie z publicznych źródeł informacji i informatorów. Otrzymały też pomoc w zakresie tworzenia dokumentów aplikacyjnych, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Uczestnicy Klubu Integracji Społecznej uzyskali również informacje o możliwościach podjęcia pracy na lokalnym rynku.