Formy wsparcia

22 listopada 2021

Beneficjenci Ostateczni zostaną objęci następującymi rodzajami wsparcia:

Wsparcie warsztatowe w ramach Strefy ROZWOJU.

W ramach niniejszego Zadania zrealizowany zostanie cykl warsztatów, które przede wszystkim umożliwią budowanie poczucia własnej wartości, rozwijanie potencjału życiowego i radzenia sobie z emocjami. Zrealizowane zostaną 4 warsztaty 6 – godzinne dla każdej z 2 grup (2 grupy średnio 10 – osobowe, jedna grupa w każdym z dwóch cykli). Uczestnicy spotkań skorzystają z poczęstunku, obejmującego serwis kawowy oraz obiad. W ramach tego zadania przewidziane są następujące warsztaty:

  1. a) JA i moje EMOCJE – warsztaty nauczą m.in. jak oswoić trudne emocje i czerpać z nich moc. Kobiety dowiedzą się w jaki sposób kształtuje się relacja pomiędzy zdarzeniami, myślami, emocjami i ciałem, jaką rolę emocje pełnią w naszym życiu.
  2. b) WARTOŚĆ to JA – dzięki warsztatom kobiety dowiedzą się czym jest zdrowa samoakceptacja i dlaczego odrywa ona tak ważną rolę w naszym życiu, jak pogłębiać kontakt z własnym ciałem w atmosferze życzliwości i troski, w jaki sposób wykorzystując technikę samo-współczucia, ukoić samą siebie w trudnych chwilach, jak mówić o własnych, niekiedy niełatwych, doświadczeniach we wspierający sposób. Podczas zajęć uczestniczki budować będą życzliwą, przyjacielską postawę wobec samej siebie, poskromią wewnętrznego krytyka, co pozwoli wyrwać się ze sztywnych ram perfekcjonizmu. Dowiedzą się jak praktykować sztukę odpuszczania.
  3. c) STRES – wróg, czy przyjaciel? – podczas zajęć kobiety dowiedzą się m.in. o fizjologii stresu, o profilaktyce stresu, dlaczego tą samą sytuację jedni odbierają jako stresującą, a inni całkiem obojętnie oraz jak sobie radzić ze stresem- o relaksacji, dbaniu o własne potrzeby, wzmacnianiu poczucia własnej wartości, akceptacji.
  4. d) WIZERUNEK ma MOC – warsztat dla kobiet, które chciałyby popracować nad własnym wyglądem, aby czuć się pewniej. Doskonalenie lub zmiana wizerunku, ukierunkowana będzie na indywidualny rozwój osobowościowy i zawodowy. Poruszona zostanie tematyka zarządzania sylwetką oraz wizażu.

Wsparcie warsztatowe w ramach Strefy DIALOGU.

W ramach niniejszego Zadania zrealizowany zostanie cykl warsztatów,  który przede wszystkim umożliwi budowanie poczucia własnej wartości i rozwijanie potencjału życiowego. Zrealizowane zostaną 3 warsztaty 6 – godzinne dla każdej z 2 grup (2 grupy średnio 10 – osobowe, jedna grupa w każdym z dwóch cykli). Uczestnicy spotkań skorzystają z poczęstunku, obejmującego serwis kawowy oraz obiad. W ramach tego zadania przewidziane są następujące warsztaty:

  1. a) JA w relacjach – warsztaty dotyczyć będą relacji interpersonalnych. Uczestniczki dowiedzą się m.in. o stylach zachowania, wartościach i postawach, które sprawiają, że ludzie albo świetnie się dogadują i wzajemnie uzupełniają, albo mają trudność
    w zbudowaniu relacji, o tym jak ważne w kontekście relacji jest zaspokajanie własnych potrzeb oraz jak wzmacniać odporność psychiczną. Kobiety dowiedzą się jakich pułapek unikać w komunikacji, jak mówić językiem potrzeb – dbając o potrzeby innych równocześnie nie zapominając o sobie i swoich potrzebach.
  2. b) POROZUMIENIE bez PRZEMOCY – warsztat ma m.in. wskazać podejście, które pomoże zadbać o swoje uczucia i potrzeby i jednocześnie zaprosić drugą stronę do dialogu, do wspólnego szukania rozwiązań uwzględniających wszystkich. Praca
    w trakcie warsztatu obejmuje samoobronę słowną i psychiczną. Uczestniczki poznają strategie radzenia sobie z niewybrednymi uwagami i docinkami, nauczą się technik pozwalających na deeskalację konfliktów, na pozyskanie umiejętności słownego wyznaczania granic.
  3. c) PRZEMOC ma TWARZ – podczas warsztatów osoby uczestniczące dowiedzą się m.in. czym jest przemoc i jak rozpoznać, że ktoś jej doświadcza. Poznają nie tylko definicję, ale zdobędą praktyczną wiedzę, jak odróżnić przemoc od konfliktu. Omówione będą też aspekty prawne wszystkich poruszanych zagadnień. Uczestniczki dowiedzą się, jak rozmawiać z osobą, o której wiemy lub podejrzewamy, że doświadcza przemocy, jak pomóc, żeby nie zaszkodzić zarówno tej osobie, jak i sobie, jak reagować, kiedy propozycja wsparcia jest odrzucana i po jakie formy pomocy można sięgnąć.

Wsparcie warsztatowe w ramach Strefy DZIAŁANIA.

W ramach niniejszego zadania zrealizujemy cykl warsztatów, który przede wszystkim umożliwi kobietom dokonanie faktycznej zmiany, w zakresie codziennego funkcjonowania, nastawienia, czy znalezienia pracy. Zrealizowane zostaną 4 warsztaty 12 – godzinne oraz 1 warsztat 6-godzinny dla każdej z 2 grup (2 grupy średnio 10- osobowe, jedna grupa w każdym z dwóch cykli). Uczestnicy spotkań skorzystają z poczęstunku, obejmującego serwis kawowy oraz obiad. W ramach tego zadania przewidziane są następujące warsztaty:

  1. a) Fenomen poranka – Jak ZMIENIĆ swoje ŻYCIE?– podczas zajęć uczestniczki dowiedzą się m.in. dlaczego potrzeby i wartości są tak ważne, jak skutecznie wyznaczać cele i jak wytrwale do nich dążyć. Omówiony zostanie krok po kroku proces zmiany.
  2. b) Droga do NIEZALŻNOŚCI finansowej- warsztaty poświęcone m.in. zarządzaniu pieniędzmi w życiu prywatnym, zasadom poprawnego planowania i gospodarowania budżetem rodziny, umiejętnościom i narzędziom poprawy swojej sytuacji finansowej.
  3. c) AKTYWNA zawodowo- to kompleksowy plan aktywizacji zawodowej kobiet, którego celem jest wsparcie i pomoc w powrocie na rynek pracy. Zajęcia koncentrowały się będą na diagnozie kompetencji zawodowych, metodach poszukiwania pracy, tworzeniu dokumentacji aplikacyjnych, przygotowaniu do procesu rekrutacji.
  4. d) Twarzą w twarz z ROZWODEM- podczas warsztatów uczestniczki dowiedzą się m.in. jak przygotować się do postępowania rozwodowego, co powinien zawierać pozew rozwodowy, jak przebiega postępowanie rozwodowe, jak zabezpieczyć kontakty
    w czasie rozwodu i ustalić kontakty po rozwodzie. Ponadto, poruszona zostanie tematyka dotycząca alimentów.
  5. e) DRUGIE ŻYCIE po rozwodzie- uczestniczki m.in. rozpoznają i zmienią stereotypowe myślenie na temat siebie, jako kobiety po rozwodzie, dowiedzą się jak chronić dzieci przed konsekwencjami rozwodu, jak dostrzegać dobre strony po wielkiej zmianie. Ponadto,
    w ramach tego zadania Uczestniczki w zależności od potrzeb skorzystać mogą z Indywidualnego poradnictwa prawnego i psychologicznego, w średnim wymiarze 6 godzin na osobę.

Wsparcie warsztatowe w ramach Strefy KOMFORTU.

W ramach niniejszego zadania zrealizujemy cykl warsztatów, które będą szansą na miłe spędzenie czasu, wyciszenie i uspokojenie emocji, ale także przestrzenią do rozmów, wymiany doświadczeń i inspiracji. W ramach tego zadania przewidziane są następujące warsztaty:

  1. a) Grupa WSPARCIA- podczas tych spotkań, realizowanych w przyjaznym otoczeniu, kobiety będą miały możliwość m.in. porozmawiania z innymi osobami, które znalazły się w podobnej sytuacji, porozmawiania na temat mitów i stereotypów dotyczących przemocy oraz swoich praw. Spotkania będą połączone z warsztatami z elementami pracy rękodzielniczej, co ma na celu prowadzenie rozmów o sprawach trudnych, podczas wykonywania twórczych czynności relaksujących i rozluźniających, sprzyjających zwierzeniom. Przewidujemy 2 grupy średnio 10-osobowe (jedna grupa w każdym z dwóch cykli), średnio  20 spotkań 1,5 – godzinnych. 
  2. b) Gimnastyka CIAŁA i DUSZY- pod okiem doświadczonej instruktorki fitnessu kobiety nauczą się wykorzystywać oddech i siłę własnych mięśni. Poprzez skorygowanie postawy, poczują ulgę i pozbędą się napięć, które najbardziej doskwierają w codziennym funkcjonowaniu. Do zajęć włączone zostaną elementy Jogi Śmiechu – jest to połączenie ćwiczeń wywołujących śmiech z ćwiczeniami oddechowymi, oklaskami, uzupełnione radosnymi okrzykami i na zakończenie ćwiczeniami relaksacyjnymi. Przewidujemy 16 spotkań 1 – godzinnych dla 2 grup (jedna grupa w każdym z dwóch cykli), średnio 10-osobowych.

Wsparcie warsztatowe Kompetencji dla profesjonalistów

W ramach niniejszego zadania zrealizujemy warsztaty dotyczące przemocy dla osób pracujących w instytucjach pomocowych. Warsztat stanowi formę odświeżenia posiadanych informacji oraz w dużej mierze przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu, z którym borykają się osoby pracujące w permanentnym stresie, dotykający na co dzień zagadnień niezwykle trudnych, delikatnych i bolesnych z punktu widzenia człowieczeństwa. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się m.in. jak rozpoznać ofiarę przemocy, jak rozmawiać z osobą, o której wiemy lub podejrzewamy, że doświadcza przemocy, jak pomóc, żeby nie zaszkodzić zarówno tej osobie, jak i sobie, jak reagować, kiedy propozycja wsparcia jest odrzucana i po jakie formy pomocy można sięgnąć. Warsztaty zaktualizują wiedzę w zakresie reagowania, kiedy przemocy doświadcza osoba dorosła, a kiedy dziecko. Omówione będą też aspekty prawne wszystkich poruszanych zagadnień. Ponadto, poruszane będą zagadnienia dotyczące radzenia sobie z wypaleniem zawodowym oraz sposobami zapobiegania wypaleniu. W ramach tego zadania przewidujemy 2 spotkania  8-godzinne dla 10 osób.

Akcja antyprzemocowa KOBIETY – KOBIETOM

Zadanie to  będzie składać się z dwóch elementów.

Pod koniec realizacji projektu odbędzie się 6-cio godzinny warsztat, podczas którego 20 chętnych uczestniczek z I i II cyklu, w oparciu o własne doświadczenia, przemyślenia, przy wsparciu ekspertów, wypracują materiał informacyjny, uświadamiający o zjawisku przemocy, jego rodzajach, zachęcający nie tylko inne kobiety, a także wszystkie osoby jej doświadczające do szukania pomocy. Drugim elementem będzie akcja informacyjna, mająca na celu rozdystrybuowanie opracowanego materiału informacyjnego na terenie powiatu inowrocławskiego.

Powiatowa konferencja „WIDZISZ – REAGUJ!”

W ramach tego zadania zorganizowana zostanie konferencja podsumowująca projekt adresowana do min. 150 mieszkańców powiatu inowrocławskiego, dla których temat przemocy wobec rodzin nie jest obojętny. Chcemy dotrzeć do możliwie jak największej liczby osób, gdyż uświadomienie znaczenia odpowiedniej reakcja na przemoc, może nawet
w skrajnych przypadkach uratować komuś życie.  Uczestnicy konferencji dowiedzą się m.in. czym jest przemoc, jak rozpoznać, że ktoś jej doświadcza, jak odróżnić przemoc od konfliktu, jak rozmawiać z osobą, o której wiemy lub podejrzewamy, że doświadcza przemocy, jak pomóc, żeby nie zaszkodzić zarówno tej osobie, jak i sobie, jak reagować, kiedy propozycja wsparcia jest odrzucana i po jakie formy pomocy można sięgnąć.  Ponadto, poznają sposoby reagowania, kiedy widzimy, że przemocy doświadcza osoba dorosła oraz kiedy ofiarą jest dziecko. Dowiedzą się jak zadbać o własne bezpieczeństwo, kiedy bezpośrednio reagujemy na przemoc. Omówione będą też aspekty prawne wszystkich poruszanych zagadnień. Przewidywany czas trwania to 4 godziny.