Wspólnie sięgnijmy po nowe środki UE

28 lipca 2014

logo ciekaw. (kopiowanie).jpg

Wspólnie sięgnijmy po nowe środki UE

Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego w dniu 16 maja 2014 r podpisał z wojewodą kujawsko – pomorskim, prezydentami dużych miast i rektorami wyższych uczelni naszego województwa „Porozumienie na rzecz wspólnych działań w celu pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację przedsięwzięć prorozwojowych w perspektywie finansowej 2014-2020”.

Fundacja Ekspert – Kujawy propnuje porozumienie u nas na Kujawach i Pałukach, między organizacjami pozarządowymi, samorządami lokalnymi, przedsiębiorcami i uczelniami wyższymi.

-Można by wspólnie pozyskiwać środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego, czy jego instrumentów rozwoju terytorialnego: rozwój lokalny kierowany przez społeczność, zintegrowane Inwestycje Terytorialne, rewitalizacja miast i wsi, albo z programów krajowych i innych źródeł zewnętrznych dla mieszkańców i firm z Kujaw i Pałuk. Moglibyśmy skuteczniej wspierać osoby bezrobotne, wykluczone społecznie, rozwijać konkurencyjność lokalnych przedsiębiorstw, czy poprawiać warunki życia w naszym otoczeniu. Młode, czy mniejsze organizacje mogłyby w partnerstwie sięgać po środki na ich cele statutowe – informuje  Tadeusz Osowiecki, Prezes Fundacji Ekspert-Kujawy.

Fundacja proponuje też by już w fazie tworzenia strategii i programów rozwoju, wskazywać lokalne potrzeby i działania pozwalające rozwiązać te problemy. Problemy te są często podobne na obszarze wykraczającym poza obszar jednej organizacji, gminy, czy nawet powiatu. Rozwiązaniem mogą być projekty obejmujące większy obszar lub realizowane przez podmioty z różnych sektorów.

– Nie trzeba niczego nowego wymyślać. Chcielibyśmy wykorzystać zdobyte doświadczenie w pozyskiwaniu środków unijnych. Fundacja Ekspert- Kujawy w Inowrocławiu od 2004 r. zdobyła w trybie konkursowym ponad 40 milionów złotych na działania statutowe. Posiadamy doświadczenie w realizacji projektów partnerskich. Zdobyliśmy środki na projekty w 12 województwach naszego kraju.  Po prostu wiemy, jak pozyskiwać środki pomocowe i moglibyśmy podzielić się tym doświadczeniem – dodaje prezes Tadeusz Osowiecki.

Co sądzicie Państwo o celowości takiego partnerskiego podejścia do zdobywania środków w nowej perspektywie lat 2014 – 2010.
Opinie kierować można na adres t.osowiecki@ekspert-kujawy.pl lub fundacja@ekspert-kujawy.pl