REGULAMIN UCZESTNICTWA W PROJEKCIE

3 kwietnia 2017

REGULAMIN  UCZESTNICTWA W PROJEKCIE

Niniejszy dokument określa ramowe zasady i warunki oraz kryteria naboru uczestników
do udziału w projekcie


„Czas na aktywność!”

 

Oś priorytetowa: I. Osoby młode na rynku pracy

Działanie: 1.2 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy

Poddziałanie: 1.2.2 Wsparcie udzielane z Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

  • 1Postanowienia ogólne
  1. Regulamin określa zasady uczestnictwa w projekcie „Czas na aktywność!” realizowanego przez Fundację Ekspert- Kujawy zwaną dalej Fundacją,  z siedzibą przy ul. Dworcowej 65, 88-100 Inowrocław (NIP: 5562417498, REGON: 092956267). Projekt realizowany jest w partnerstwie z Ośrodkiem Doradztwa Biznesowego Jarosław Napierała
  2. Projekt realizowany jest w ramach Osi priorytetowej I Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) Osoby młode na rynku pracy, Działanie 1.2 Wsparcie osób pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy. Poddziałanie 1.1.2 Wsparcie w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych.   Projekt jest współfinansowany ze środków UE – Europejskiego Funduszu Społecznego.
  3. Projekt realizowany jest w okresie od 01.04.2017 r. do 30.06.2018 i obejmuje swym zasięgiem mieszkańców powiatu mogileńskiego i radziejowskiego w  woj. kujawsko – pomorskim.
  4. Biuro projektu mieści się w siedzibie Fundacji w Inowrocławiu 88-100, przy ul. Dworcowej 65.
  5. Celem głównym projektu jest zwiększenie aktywności i konkurencyjności na rynku pracy 60 uczestników biernych zawodowo o niskich kwalifikacjach w wieku 15-29 lat, zaliczanych do grupy NEET, zamieszkujących powiat radziejowski i mogileński. 
  6. Regulamin uczestnictwa w projekcie, zwany dalej regulaminem zawiera:
  • postanowienia ogólne;
  • definicje;
  • kryteria uczestnictwa w projekcie;
  • zasady rekrutacji;
  • formy wsparcia w projekcie;
  • prawa i obowiązki uczestnika
  • postanowienia końcowe
  1. Formy wsparcia (zad.1, zad.2) odbywają się od poniedziałku do piątku
    w godzinach pomiędzy 7:00, a 20:00, w szczególnych przypadkach, na prośbę uczestników, dopuszcza się realizację form wsparcia w soboty i niedziele. Staże – realizowane są
    w godzinach, w jakich funkcjonuje dana placówka, instytucja, firma.
  2. Ogólny nadzór nad realizacją projektu, a także rozstrzyganie spraw, które nie
    są uregulowane niniejszym regulaminem należy do Kierownika projektu w porozumieniu
    z Partnerem Projektu oraz Zarządem Fundacji.
  • 2 Definicje

Używane w ramach niniejszego Regulaminu określenia każdorazowo oznaczają:

  1. Projekt – projekt „Czas na aktywność!”, realizowany przez Fundację Ekspert-Kujawy w partnerstwie z Ośrodkiem Doradztwa Biznesowego Jarosław Napierała.
  2. Lider projektu – Fundacja Ekspert-Kujawy
  3. Partner projektu – Ośrodkiem Doradztwa Biznesowego Jarosław Napierała.
  4. Osoba bezrobotna
  5. a) zarejestrowany(a) w urzędzie pracy jako bezrobotny(a) (bezrobotny zarejestrowany w ewidencji urzędów pracy) lub
  6. b) nie pracuję i nie jestem zarejestrowany(a) w urzędzie pracy, ale poszukuję pracy i jestem gotowy(a) do jej podjęcia (bezrobotny niezarejestrowany w ewidencji urzędów pracy)
  7. Osoba bierna zawodowo – nie pracuję, nie jestem zarejestrowany(a) w urzędzie pracy i nie poszukuję pracy
  8. Osoba nie ucząca się ani nie szkoląca się nie uczestniczyłem(am) w edukacji formalnej (np. nie uczęszczałem(am) na zajęcia w szkole lub na uniwersytecie) ani nie brałem(am) udziału w szkoleniu (rozumianym jako forma aktywizacji finansowana ze środków publicznych) podczas ostatnich czterech tygodni
  9. Osoba niepełnosprawna – to osoba niepełnosprawna w świetle przepisów ustawy z dnia 27 sierpni 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych tj. osobę z orzeczeniem o niepełnosprawności.
  10. NEET wg definicji POWER– osoba, która spełnia łącznie trzy następujące warunki:

1) nie pracuje (tj. jest bezrobotna lub bierna zawodowo),

2) nie kształci się (tj. nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym)

3) nie szkoli (tj. nie uczestniczy i nie uczestniczyła w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy, w procesie oceny czy dana osoba nie szkoli, a co za tym idzie kwalifikuje się do kategorii NEET, należy zweryfikować czy brała ona udział w tego typu formie aktywizacji, finansowanej ze środków publicznych, w okresie ostatnich 4 tygodni).

  1. Kandydat – osoba spełniająca kryteria uczestnictwa w projekcie, która jest zainteresowana uczestnictwem w Projekcie.
  2. Uczestnik projektu – Kandydat, który zostanie zakwalifikowany do Projektu, zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym Regulaminie.
  • 3 Kryteria uczestnictwa w projekcie
  1. 1. W projekcie uczestniczyć mogą osoby, które z własnej inicjatywy zgłosiły chęć uczestnictwa i spełniają następujące warunki:
  • Uczestnikami Projektu mogą być wyłącznie osoby młode w wieku 15-29 lata, zamieszkujące powiat radziejowski i mogileński, należące do tzw. grupy NEET.
  • Przyjmiemy do Projektu 60 osób biernych zawodowo – 36K i 24M
  • Ponadto w grupie docelowej przyjętych zostanie:

– 5 osób niepełnosprawnych (3K i 2M),

  1. Preferowanymi osobami w do udziału w projekcie są osoby, które:
  • mieszczą się w przedziale wiekowym 15-24 lata,
  • posiadają status osoby niepełnosprawnej,

 a także:

  • kobiety,
  • młodzież z rodzin ubogich,
  • dzieci klientów OPS,
  • osoby z niskim poziomem wykształcenia (preferencja dla wykształcenia, nie wyżej niż gimnazjalne).
  1. Przewidywana liczba uczestników Projektu wynosi 60 osób, w tym 36 kobiet i 24 mężczyzn.

 

  • 4 Zasady rekrutacji
  1. Rekrutacja odbywa się z uwzględnieniem na zasady równości szans i niedyskryminacji a także równości szans kobiet i mężczyzn. Organizator zakłada równy dostęp do projektu zarówno kobiet jak i mężczyzn znajdujących się w grupie potencjalnych Uczestników projektu.
  2. Kandydaci, przed złożeniem dokumentów zgłoszeniowych, mają obowiązek zapoznać
    się z całością tekstu niniejszego Regulaminu udziału w projekcie.
  3. Polityka działań promocyjnych w ramach projektu prowadzona będzie w sposób gwarantujący równość szans wszystkich zainteresowanych osób w dostępie do proponowanego wsparcia, którego celem jest zwiększenie szans na znalezienie zatrudnienia przez 60 uczestników o niskich kwalifikacjach w wieku 15-29 lata, zaliczanych do grupy NEET, zamieszkujących powiat radziejowski i mogileński. 

Kampania promocyjno – informacyjna prowadzona jest w trakcie realizacji projektu, jej celem jest wspieranie procesu rekrutacyjnego, a także promowanie działań realizowanych w ramach projektu.  Działania informacyjne prowadzone będę przy pomocy kanałów komunikacji, z których korzystają młodzi ludzie. Do potencjalnych uczestników dotrzemy poprzez ogłoszenia w lokalnej prasie, rozprowadzając ulotki (1000 szt.)  i plakaty promocyjno-informacyjne (200 szt.), stworzony zostanie profil w mediach społecznościowych. Powstanie podstrona projektu na stronie głównej Fundacji Ekspert – Kujawy, pod adresem www.fundacja.ekspert-kujawy.pl. Będzie ona na bieżąco aktualizowana.

Ponadto informacje o projekcie propagowane będą na różnych portalach, w tym stronach jednostek samorządu terytorialnego,, organizacji pozarządowych.  Poinformujemy również firmy szkoleniowe  w regionie o ofercie i wsparciu, jakie będziemy realizować (wykorzystamy bazę RIS). Będziemy starali się  uczęszczać na spotkania samorządowców, organizować spotkania w  świetlicach wiejskich oraz OPS.

W celu rozpowszechnienia informacji promocyjno – rekrutacyjnej w projekcie będziemy  
w stałym kontakcie z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi,  sołtysami, Ośrodkami Pomocy Społecznej  na terenie objętym projektem. Poza tym informacje na temat projektu  można uzyskać w biurze projektu.

 

  1. Rekrutacja oraz przyjmowanie zgłoszeń odbywa się od maja 2017 i  trwać będzie  do momentu zrekrutowania i przyjęcia do projektu właściwej liczby uczestników do    projektu  tj. 60 osób, w tym 36 K i 24M.
  2. Za działanie rekrutacyjne odpowiada Asystent kierownika projektu oraz psycholog. Zainteresowani udziałem w projekcie wypełnią ankietę wstępną, która jest dostępna w biurze projektu oraz na stronie internetowej: www.fundacja.ekspert-kujawy.pl. Ankietę wstępną można dostarczyć osobiście do biura projektu, przesłać mailowo, faksem lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub zapisać się telefonicznie  Asystent kierownika projektu dokonuje analizy ankiety wstępnej, na podstawie, której weryfikowana jest wstępna kwalifikowalność osób zainteresowanych udziałem w projekcie.

Obligatoryjne kryteria dostępu do projektu będą weryfikowane za pomocą zaświadczeń, orzeczenia o niepełnosprawności a także oświadczeń uczestnika na etapie rekrutacji
 i ponownie w chwili przystępowania do pierwszej formy wsparcia. Weryfikacja statusu NEET to analiza sytuacji w okresie 4 tyg. przed rozpoczęciem udziału w projekcie.

Na podstawie wyników analizy ankiety wstępnej osoby spełniające wymagania grupy docelowej zapraszane są na rozmowę kwalifikacyjną do projektu. W trakcie rozmowy w skali punktowej – max. 8 pkt oceniana będzie:

  • motywacja kandydata – 4 pkt. (oceniana przez psychologa),
  • własny pomysł na życie – 1 pkt.,
  • ocena potrzeby przekwalifikowania, zdobycia doświadczenia czy podniesienia kwalifikacji dokonana przez osobę rekrutującą – 3 pkt..

 Wprowadzamy również kryteria preferencyjne, za każde kryterium 3 pkt:

  • płeć (kobiety),
  • osoby w wieku 15 – 24 lata,
  • młodzież z rodzin ubogich,
  • niepełnosprawność (orzeczenie o niepełnosprawności ZUS/ PzdSoON),
  • dzieci klientów OPS ( oświadczenie/ zaświadczenie z OPS), 
  • osoby z niskim poziomem wykształcenia ( preferencja dla wykształcenia nie wyżej niż gimnazjalne) – (oświadczenie/ świadectwa szkolne).

 

Po  weryfikacji kryteriów formalnych i rozmowach kwalifikacyjnych do projektu, utworzona zostaje lista rankingowa uczestników. W przypadku większej liczy osób zainteresowanych udziałem w projekcie, spełniających wymagania kwalifikowalności, zostają oni wpisani na listę rezerwową. W sytuacji uzyskania na etapie rekrutacji tej samej liczby punktów decyduje kolejność zgłoszeń.

W przypadku, gdy liczba zakwalifikowanych osób nie przekracza założonej we wniosku liczby osób w grupie lub gdy przyjęta zostanie do projektu większa liczba osób, wówczas nie zostanie utworzona lista rezerwowa.

W przypadku rezygnacji uczestnika przed rozpoczęciem wsparcia – rozpoczęcia udziału  w pierwszej formie wsparcia  lub nie złożenia wymaganych dokumentów w terminie na jego miejsce wpisana zostanie osoba z listy rezerwowej, pod warunkiem możliwości zaliczenia 80% wsparcia.

Osoby, które nie zostały zakwalifikowane będą o tym fakcie informowane telefonicznie.

  1. Dalsze etapy rekrutacji osób rekomendowanych do udziału w projekcie obejmują złożenie i podpisanie w ustalonym terminie wymaganych dokumentów rekrutacyjnych ( najczęściej jest to pierwszy dzień zajęć w ramach ścieżki w projekcie):
  • Deklaracji uczestnictwa w projekcie;
  • Zakresu danych osobowych uczestników biorących udział w projekcie;
  • Oświadczenia uczestnika projektu dotyczące przetwarzania danych osobowych;
  • Oświadczenie uczestnika projektu dotyczące jedo statusu na rynku pracy;
  • Innych zaświadczeń, oświadczeń, oraz dokumentów, jeśli są konieczne ze względu na szczególną sytuację zawodową i/lub społeczną uczestnika.
  1. Nie złożenie przez kandydata wymaganych dokumentów w terminie ustalonym z Asystentem kierownika projektu jest jednoznaczne z rezygnacją z udziału w projekcie.
  • 5 Formy wsparcia w projekcie
  1. Uczestnicy projektu w ramach Projektu korzystać będą z zadań obligatoryjnych.
    2. Uczestnicy projektu otrzymają obowiązkowo cztery elementy indywidualnej i

kompleksowej pomocy:                     
a) identyfikacja potrzeb i diagnoza możliwości doskonalenia zawodowego, w tym identyfikacja stopnia oddalenia od rynku pracy- Zad. 1  (6h /osoba)

b) kompleksowe i indywidualne pośrednictwo pracy – Zad. 2 ( średnio 15h/osoba)

c) szkolenie zawodowe – Zad. 3.  Trwają średnio 150 godz. Dobór szkolenia na podstawie IPD.  Po ukończonym szkoleniu uczestnik otrzyma zaświadczenie ukończenia szkolenia. Szkolenie kończy się egzaminem. Uczestnicy szkolenia zawodowego otrzymają stypendium szkoleniowe. – Załącznik nr 2 do Regulaminu

d) Staże zawodowe– Zad.4. Trwają średnio 3 mieniące dla jednego uczestnika. Po ukończonym stażu uczestnik otrzyma zaświadczenie ukończenia stażu.

6 Prawa i obowiązki uczestnika projektu.

  1. Udział w projekcie jest bezpłatny.
  2. Uczestnik szkolenia zawodowego otrzyma bezpłatnie materiały szkoleniowe.
  3. Uczestnik, który mieszka poza miejscem odbywania się szkolenia może ubiegać się
    o zwrot kosztów dojazdów, po przedłożeniu niezbędnych dokumentów. Zasady wypłacania zwrotu kosztów dojazdu regulują odrębne zasady – Załącznik nr 1 do Regulaminu
  4. Uczestnik projektu spełnia wymagania i akceptuje wszystkie zapisy Regulaminu uczestnictwa w Projekcie.
  5. Uczestnik projektu zobowiązuje się uczestniczyć w prowadzonych w ramach Projektu zadaniach, akceptując terminy i miejsce, które wyznaczy Kadra projektu.
  6. Uczestnik projektu zobowiązany jest do przestrzegania zasad obowiązujących
    na poszczególnych etapach realizacji Projektu.
  7. Uczestnik projektu zobowiązany jest do punktualności i rzetelności.
  8. Uczestnik projektu zobowiązany jest do poddania się badaniom ewaluacyjnym projektu w czasie jego trwania.
  9. Uczestnik projektu zobowiązuje się do uzupełniania wszelkiej dokumentacji związanej z realizacją Projektu, a w szczególności do: podpisywania list obecności, potwierdzeń odbioru udzielonych świadczeń oraz innych dokumentów wskazanych przez Lidera i Partnera Projektu a związanych z realizacją Projektu.
  10. Uczestnik projektu po zakończeniu szkolenia zawodowego w ramach Projektu powinien uzyskać zaświadczenie o jego ukończeniu. Zaświadczenie o uczestnictwie będzie wydane tylko w przypadku obecności uczestnika projektu, w co najmniej 80% procent godzin przewidzianych zajęć.
  11. Uczestnik projektu zobowiązany jest do informowania o planowanych nieobecnościach.
  12. Uczestnik projektu zobowiązany jest do informowania o zamiarze rezygnacji z dalszego udziału w projekcie. Rezygnacja z udziału w projekcie w trakcie otrzymywania wsparcia jest możliwa tylko w przypadku wystąpienia ważnych okoliczności, które uniemożliwiają uczestnikowi dalszy udział w projekcie. Rezygnacja z udziału w projekcie powinna mieć formę pisemnego oświadczenia i zawierać powód rezygnacji. W przypadku niemożności dostarczenia pisemnej rezygnacji, składana ona jest telefonicznie, na podstawie, czego, kierownik projektu sporządza stosowną informację.
  13. Uczestnik projektu zobowiązany jest do informowania Kierownika projektu o podjęciu zatrudnienia.
  • 7 Postanowienia końcowe
  • Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2017 roku.
  • Regulamin dostępny jest w wersji papierowej w dokumentacji projektu oraz w wersji elektronicznej na stronie podstronie internetowej Fundacji Ekspert-Kujawy. fundacja@ekspert-kujawy.pl. Fundacja zastrzega sobie prawo zmiany regulaminu w sytuacji zmiany wytycznych, warunków realizacji projektu lub dokumentów programowych.
  • Wszelkie zmiany niniejszego regulaminu wymagają formy pisemnej.
  • Regulamin obowiązuje w całym okresie realizacji projektu.

Załączniki:

Załącznik 1: Procedury określające zwrot kosztów dojazdu na zajęcia

Załącznik 2: Procedury przyznawania dodatków szkoleniowych

                                                                        

Załącznik 1: Procedury określające zwrot kosztów dojazdu na zajęcia

WYTYCZNE W ZAKRESIE ZWROTU KOSZTÓW DOJAZDU NA FORMY WSPARCIA W RAMACH PROJEKTU

„Czas na aktywność!”

/ZWROT KOSZTÓW DOJAZDU OTRZYMUJĄ UCZESTNICY DOJEŻDŻAJĄCY NA ZAJĘCIA ODBYWAJĄCE SIĘ POZA MIEJSCEM ZAMIESZKANIA/

  1. DOJAZD NA SZKOLENIE ŚRODKAMI KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ
  • Uczestnik  projektu,  który zamierza dojeżdżać na  realizowane  formy wsparcia  korzystając ze środków komunikacji publicznej zobowiązany jest wypełnić i złożyć Wniosek o zwrot kosztów dojazdu, czym potwierdza chęć otrzymywania zwrotu kosztów dojazdu.
  • Uczestnik  projektu  zobowiązany jest przechowywać bilety jednorazowe za każdy przejazd na formę wsparcia  i z powrotem (PKS, PKP, linie podmiejskie), przy czym bilety muszą być czytelne, zawierać pojedynczą usługę transportu (za 1 osobę) na trasie z miejsca zamieszkania (bądź najbliżej znajdującej się miejscowości) do miejsca odbywania się zajęć, zaś godziny wyjazdów muszą być zgodne z godzinami odbywania się zajęć.

 

Wniosek o zwrot kosztów dojazdu uczestnik projektu przekazuje na początku swojego udziału w projekcie, zaś komplet biletów, opisanych na odwrocie imieniem i nazwiskiem należy przekazać kadrze zarządzającej w zaklejonej kopercie po zakończeniu formy wsparcia. Zwrot kosztów dokonywany jest w oparciu o listę obecności na spotkaniach, zajęciach, po zakończeniu udziału w formie wsparcia lub w innym terminie ustalonym z uczestnikami projektu.

UWAGA!!! Tylko bilety spełniające powyższe wytyczne będą ulegały rozliczeniu!

  1. DOJAZD NA ZAJĘCIA  WŁASNYM ŚRODKIEM TRANSPORTU:

Jeżeli Uczestnik projektu będzie ubiegał się o zwrot kosztów dojazdu na zajęcia musi otrzymać
od kadry zarządzającej projektu, następujące dokumenty:

  • Wniosek o zwrot kosztów dojazdu – dokument ten otrzymuje i wypełnia uczestnik, czym potwierdza  chęć otrzymywania zwrotu kosztów dojazdu.
  • Informacja o cenie biletu – dokument ten otrzymuje uczestnik projektu, po czym udaje się do przewoźnika, który świadczy usługi transportu publicznego na trasie
    z miejsca zamieszkania (bądź z najbliższej miejscowości, w której znajduje się przystanek komunikacji publicznej, jeżeli w miejscu zamieszkania nie ma takowego przystanku) do miejsca odbywania się zajęć. Na dokumencie przewoźnik powinien nanieść ilość kilometrów na obsługiwanej trasie oraz kwotę biletu normalnego (nie uwzględniającego żadnych zwyżek i zniżek) wraz z pieczątką i podpisem.

W przypadku, gdy dojazd na zajęcia odbywa się z przesiadkami, należy przygotować powyższy dokument na każdą trasę oddzielnie.

W przypadku, gdy w miejscu zamieszkania nie ma żadnego przystanku komunikacji publicznej, uczestnik powinien napisać własnoręczne oświadczenie  o przykładowej treści: „Oświadczam, że w miejscu mojego zamieszkania, tj. ……, nie znajduje się żaden przystanek komunikacji publicznej. Najbliższy przystanek znajduje się w miejscowości … …. Trasę z miejsca zamieszkania do miejscowości … … pokonuję we własnym zakresie” ;

  • Oświadczenie o dojeżdżaniu własnym samochodem – dokument ten otrzymuje  uczestnik projektu, który jest właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu. Dokument ten wypełnia uczestnik projektu. 
  • Kserokopia dowodu rejestracyjnego samochodu wskazanego w powyższym oświadczeniu, na którym uczestnik widnieje, jako właściciel lub współwłaściciel.

Taki zestaw dokumentów należy złożyć u kadry zarządzającej projektem. Tylko beneficjent, który przedłoży powyższy zestaw dokumentów jest uprawniony do otrzymania zwrotu kosztów dojazdu. Zwrot kosztów dokonywany jest w oparciu o listę obecności na zajęciach w pierwszym tygodniu miesiąca za miesiąc poprzedni lub w innym terminie ustalonym z uczestnikami projektu.

  1. DOJAZD NA SZKOLENIE UŻYCZONYM ŚRODKIEM TRANSPORTU:
  • Wniosek o zwrot kosztów dojazdu – dokument ten otrzymuje i wypełnia uczestnik, czym potwierdza  chęć otrzymywania zwrotu kosztów dojazdu.
  • Informacja o cenie biletu – dokument ten otrzymuje uczestnik projketu, po czym udaje się do przewoźnika, który świadczy usługi transportu publicznego na trasie z miejsca zamieszkania (bądź z najbliższej miejscowości, w której znajduje się przystanek komunikacji publicznej, jeżeli w miejscu zamieszkania nie ma takowego przystanku) do miejsca odbywania się zajęć. Na dokumencie  przewoźnik powinien nanieść ilość kilometrów na obsługiwanej trasie oraz kwotę biletu normalnego (nie uwzględniającego żadnych zwyżek i zniżek) wraz z pieczątką i podpisem.

W przypadku, gdy dojazd na zajęcia odbywa się z przesiadkami, należy przygotować powyższy dokument na każdą trasę oddzielnie.

W przypadku, gdy w miejscu zamieszkania nie ma żadnego przystanku komunikacji publicznej, uczestnik powinien napisać własnoręczne oświadczenie o przykładowej treści: „Oświadczam, że w miejscu mojego zamieszkania, tj. ……, nie znajduje się żaden przystanek komunikacji publicznej. Najbliższy przystanek znajduje się w miejscowości … …. Trasę z miejsca zamieszkania do miejscowości … … pokonuję we własnym zakresie.” ;

  • Umowa użyczenia samochodu – dokument ten otrzymuje uczestnik projektu, który na czas udziału w projekcie będzie korzystał samodzielnie z pojazdu użyczonego lub będzie dowożony na zajęcia przez osobę użyczającą samochód.

Osobą użyczającą samochód powinna być osoba spokrewniona z  uczestnikiem projektu, względnie osoba obca (jeżeli beneficjent nie posiada krewnych, którzy mogą świadczyć mu usługę użyczenia samochodu).

Osobą użyczającą powinna być osoba zamieszkująca w tej samej miejscowości,
co beneficjent lub w miejscowości znajdującej się w bliskiej odległości od miejsca zamieszkania beneficjenta. Dokument ten wypełniają obie strony zawierające umowę.

  • Kserokopia dowodu rejestracyjnego samochodu wskazanego, jako przedmiot użyczenia w powyższej umowie. 

Taki zestaw dokumentów należy złożyć u Asystenta kierownika projektu. Tylko uczestnik, który przedłoży powyższy zestaw dokumentów jest uprawniony do otrzymania zwrotu kosztów dojazdu. Zwrot kosztów dokonywany jest w oparciu o listę obecności
na zajęciach w pierwszym tygodniu miesiąc za miesiąc poprzedni lub w innym terminie ustalonym z uczestnikami projektu.

  1. REZYGNACJA Z OTRZYMYWANIA ZWROTU KOSZTÓW DOJAZDU:
  • Uczestnik projektu  który uczestniczy w zajęciach w miejscu swojego zamieszkania nie otrzymuje zwrotu kosztów dojazdu.
  • Beneficjent dojeżdżający na zajęcia odbywające się poza miejscem zamieszkania ma prawo odstąpić od korzystania ze zwrotu kosztu dojazdu, co potwierdza poprzez złożenie Oświadczenia o rezygnacji ze zwrotu kosztów przejazdu.

UWAGA!

  1. W związku z koniecznością zapewnienia wskaźnika 80% obecności Beneficjenta na każdej formie wsparcia, zwrot kosztów dojazdu wypłacany jest dopiero po zakończeniu przez Beneficjenta uczestnictwa w formie wsparcia.
  2. Należy pamiętać, że możliwość dojazdu własnym, bądź użyczonym środkiem transportu, należy traktować na zasadzie wyjątku od korzystania z usług publicznych przewoźników i przypadki takie powinny być uzasadnione (np. miejscowość, w której mieszka uczestnik jest słabo lub wcale nie jest skomunikowana z miejscem odbywania zajęć w projekcie). Aby uzyskać zgodę kadry zarządzającej projektem na dojeżdżanie własnym środkiem transportu na zajęcia, należy złożyć stosowne oświadczenie, uzasadniające przyczynę wyboru tego sposobu dojazdu na zajęcia.

Załącznik 1. Procedury przyznawania dodatków szkoleniowych

WYTYCZNE W ZAKRESIE WYPŁACANIA STYPENDIUM SZKOLENIOWEGO

/ STYPENDIUM SZKOLENIOWE OTRZYMUJĄ TYLKO UCZESTNICY SZKOLEŃ ZAWODOWYCH/

  1. Stypendium szkoleniowe przysługuje uczestnikowi projektu, który uczestniczy
    w szkoleniu  zawodowym. Dodatek szkoleniowy jest naliczany i wypłacany po zakończeniu udziału w szkoleniu zawodowym na podstawie obecności na szkoleniu, potwierdzanych przez uczestnika własnoręcznym podpisem na liście potwierdzającej obecność (za każdy dzień nieobecności odliczana jest kwota odpowiadająca ilości nieobecnych godzin).
  2. Każda z osób zainteresowana otrzymywaniem stypendium szkoleniowego powinna złożyć stosowny wniosek. W przypadku rezygnacji ze stypendium również należy złożyć rezygnacje z otrzymywania stypendium szkoleniowego
  3. W przypadku, gdy beneficjent uczestnicząc w zajęciach szkoleniowych przebywa jednocześnie na zwolnieniu lekarskim L4, zobowiązany jest do pisemnego zrzeknięcia się przysługującego mu dodatku szkoleniowego, za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim.
  4. Dodatek szkoleniowy naliczany jest w następujący sposób: liczba dni obecnych x liczba godz. dziennie x 6,65 zł = wysokość  należnego dodatku szkoleniowego.
  5. Osoba zarejestrowana w Powiatowym  Urzędzie Pracy, jako osoba bezrobotna bez prawa lub z prawem do zasiłku na czas pobierania stypendium szkoleniowego traci status osoby bezrobotnej.

PRZYKŁAD:

Szkolenie „ Obsługa wózka jezdniowego”:

– czas trwania 80 godzin;

– 16 dni;

– 5 godzin dydaktycznych dziennie;

– 6,65 zł – wartość 1 osobogodziny.

Zakładając, że beneficjent uczestniczył w 24 dniach szkolenia (100%):

– 16 dni x 5 godz. x 6,65 zł =532,00 zł

Zakładając, że beneficjent uczestniczył w 13 dniach (81,25%):

   -13 dni x 5 godz. X 6,65zł = 432,25zł