Już 17.09.2011 musisz odwiedzić Gniewkowo!

6 września 2011

https://fundacja.ekspert-kujawy.pl/templates/fundacja/images/fundacja.png

Gwarantujemy, że wydarzenia w dniu 17 września będą czymś wyjątkowym – zapraszamy na Jarmark Gniewkowski!

Od godz. 9.00 na rynku będzie odbywał się już VIII Jarmark Gniewkowski, a równolegle do godz. 22.30 odbędzie się festyn średniowieczny z wieloma atrakcjami, konkursami, pokazami i zabawami z publicznością. Głównym punktem dnia będzie uroczyste odsłonięcie pomnika o godz. 12.00.
PROGRAM IMPREZY ODSŁONIĘCIE POMNIKA WŁADYSŁAWA BIAŁEGO W GNIEWKOWIE 17. 09. 2011.
Niniejszy program jest ramowym planem imprezy związanej z odsłonięciem pomnika księcia gniewkowskiego Władysława Białego w Gniewkowie. Program nie zawiera dokładnych ram czasowych każdej z części, na które został podzielony.

Całość przemyślana jest tak, by w zależności od potrzeb móc niektóre części imprezy rozszerzyć bądź skrócić. Pomiędzy poszczególnymi punktami programu przewidziane są przerwy, które rycerze przeznaczą na regenerację sił, przygotowanie się do kolejnych pokazów i szeroko rozumianą interakcję z publicznością (robienie zdjęć, przymierzanie części ekwipunku bojowego), a gawiedź spożytkuje na odwiedzenie licznych kramów i stoisk.

Całość widowiska okraszona zostanie narracją, która widzów wprowadzi w klimat epoki, pomoże zaznajomić się z częścią historii oraz przekaże w nie nachalny sposób garść wiadomości o średniowieczu. Poszczególne punkty programu da się podzielić na dwie zasadnicze grupy: pokazy rycerskie (w których wezmą udział zaangażowani profesjonaliści) oraz gry i zabawy plebejskie (do udziału w których zaprosimy publiczność). Całości dopełni przygotowana wcześniej muzyka.

Ramowy plan imprezy:

  • Od godz. 9.00 – VIII Jarmark Gniewkowski 9.00–10.00 – występy zespołów folklorystycznych „GNIEWKOWIANIE” i „WIERZCHOSŁAWICZANKI”
  • 10.00-22.30 – festyn średniowieczny Wraz z rozpoczęciem imprezy, my również zaczniemy snuć naszą opowieść o księciu Władysławie. Opowiemy o jego panowaniu, pielgrzymowaniu i powrocie na włości. W tej części przewidujemy walkę o odzyskanie ziem (walka grupowa) oraz sławetny pojedynek z Bartoszem z Wezenborga pod murami obleganej Złotorii; występy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wojska Polskiego w Gniewkowie oraz ze Szkoły Podstawowej im. Księstwa Gniewkowskiego w Murzynnie
  • 12.00 – ODSŁONIĘCIE POMNIKA KSIĘCIA WŁADYSŁAWA BIAŁEGO
  • Porwanie białogłowy Ta scena wprowadzi widzów w klimat epoki poprzez pokazanie części obyczajowości średniowiecznej. Jak wiadomo białogłów bezkarnie porywać nie można, więc i tutaj bez walki się nie obędzie.
  • Sąd boży Władysław Biały był dobrym władcą. Nie unikał walki, kiedy była konieczność. Ale oprócz tego, że dla swych wrogów był groźny, a dla przeciwników nieugięty, potrafił być również sprawiedliwy. Odtworzona scena pokaże pojmanie szpiega i honorowe poddanie się wyrokowi sądu bożego. Sprawę, z woli księcia rozstrzygną silne ramiona i dzierżony w nich oręż.
  • Konkurs krzepy Pozwolimy widzom popróbować rzemiosła rycerskiego. No, a przynajmniej jego części. Chętni na własnej skórze poczują, ile ważyła kolczuga. Do konkursu może stanąć każdy, kto twierdzi, że jest w stanie utrzymać ją na wyciągniętych ramionach dłużej niż przeciwnik.
  • Wykład na temat rynsztunku rycerskiego Po zaznajomieniu z wagą kolczugi, publiczność dowie się nieco o pozostałych elementach rycerskiego uzbrojenia. Pokażemy też, jak one sprawdzały się w boju i do czego tak naprawdę służyły (w czasie wykładu odbędzie się kilka pokazowych starć z użyciem różnych rodzajów oręża).
  • Przeciąganie liny Prosta i dająca wiele radości zabawa grupowa dla gawiedzi.
  • Turniej rycerski Do ulubionych średniowiecznych rozrywek należały turnieje rycerskie. O co walczono i na jakich zasadach pokażemy odtwarzając przebieg jednego z takich turniejów.
  • Bieg rycerski Sprawność potrzebną na polu bitwy rycerze uzyskiwali na najróżniejsze sposoby. Jednym z nich był bieg rycerski połączony z wykonywaniem dość specyficznych zadań. Po prezentacji „dorosłej” wersji biegu, zaprosimy dzieci do udziału w wersji przygotowanej specjalnie dla nich.
  • Nauka tańców średniowiecznych Nie było by romansu rycerskiego bez średniowiecznego tańca i na odwrót. Nauczymy publiczność podstawowych kroków tańców dawnych i zaprosimy do wspólnego ich odtańczenia.
  • Pokaz sprawności rycerskiej Będzie to popis zręcznego śmiałka, którego miecz zawiruje tak szybko, że ledwie go można będzie zobaczyć.
  • Pojedynek fechtunkowy Nie na śmierć i życie, nie w pełnym bojowym rynsztunku, ale by pokazać kunszt fechtowania, dwóch rycerzy stoczy widowiskową walkę do pierwszej krwi.
  • Skarb Średniowiecze pełne jest legend o smokach, księżniczkach i skarbach. Skąd się one brały i jakie były konsekwencje zbyt mocnej wiary w nie pokażemy w czasie tej sceny. Dojdzie do zażartej walki o tajemniczy skarb. Co się nim okaże i kto zostanie zwycięzcą?
  • Szkoła fechtunku Najdzielniejszych młodych śmiałków nauczymy podstaw rycerskiego fachu. Kto wie, może ktoś spośród nich zostanie w przyszłości pasowany?
  • Braciszek i zbój Samotny kwestarz na gościńcu mógł być łatwym celem dla miejscowego rzezimieszka. Jednak i braciszkowie mieli swoje sposoby na uniknięcie kłopotów.
  • Bohurt Grupowa walka bez zasad. Stanowi ona najwierniejsze odzwierciedlenie chaosu bitewnego. Oglądający to widowisko poczują się, jak na polu jednej z średniowiecznych potyczek.
  • Średniowieczne narty Mimo, iż różnią się od współczesnych, z całą pewnością zapewnią dobrą zabawę wszystkim uczestnikom tej grupowej gry.
  • Zemsta rodowa (i nie tylko) Krótka historyjka, która opowie o tym, jak silne były w średniowieczu więzi rodzinne (i nie tylko) i co groziło za ich (brutalne i ostateczne) zerwanie.
  • W poszukiwaniu wiedźmy Udamy się na poszukiwanie sprawczyni wszystkich nieszczęść i całego zła – wiedźmy. Poddamy ją przesłuchaniu i kto wie, jeśli okaże się winna, wydamy na nią surowy i sprawiedliwy wyrok.
  • Pijana okowita Wbrew nazwie jest to zabawa przeznaczona zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Daje dużo radości nie tylko uczestnikom, ale też jej obserwatorom.
  • Pokaz tańca z ogniem Widowisko, którego nie można przegapić – popisy zręcznych kuglarzy igrających z niebezpiecznym żywiołem.
  • 19.00-22.30 – Koncert zespołu „ZMIENNICY”, zabawa taneczna