Warsztaty dla licealistów

20 listopada 2012

Image

Dnia 16 listopada 2012 roku w godzinach od 8:00 do 11:00 w siedzibie Fundacji Ekspert – Kujawy w Inowrocławiu odbyły się warsztaty z udziałem uczniów z I klasy Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu z inicjatywy Pani Danuty Łazur.

Ekstrawagancki ubiór, dziwaczna fryzura, ostry makijaż, śmieszna czapka – oto współczesny młody człowiek. Od razu w głowie jawi się nam obraz zdegenerowanego osobnika, pełnego buntu, chamstwa, wyznawcę materializmu. Niewielu z nas – dorosłych, zastanawia się kto pod tym ubiorem się kryje. Czy slogan mówiący o tym jak zła i zdegenerowana jest dzisiejsza młodzież nie jest w rzeczywistości krzywdzący dla młodych ludzi?
Niejednokrotnie pod zbuntowanym spojrzeniem kryją się wspaniałe osobowości, wspaniałe talenty, wspaniali i mądrzy ludzie, o czym mogli się przekonać trenerzy Fundacji Ekspert-Kujawy podczas spotkania z uczniami II L.O. im. M. Konopnickiej w Inowrocławiu.
Dnia 16 listopada mieliśmy wielką przyjemność pracy z uczniami, którzy na warsztatach udowodnili, że skuteczna komunikacja nie może być jedynie monologiem angażującym tylko nadawcę, ale że udział obu stron musi być aktywny. Różnorodność charakterów, ich indywidualność i niepowtarzalność, wiedza i kreatywność, ciekawość i zaangażowanie były dla nas miłym zaskoczeniem i impulsem do kolejnych spotkań”- powiedziała Agnieszka Cicha, jeden z trenerów prowadzących zajęcia.
Młodzi borykają się z wieloma problemami – brak czasu ze strony rodziców, samotność, ogólnie panujący konsumpcjonizm i materializm, kryzys wartości i autorytetów. Jak młodzi ludzie mają sobie radzić skoro mało kto umie z nimi rozmawiać. Jak mają sobie radzić, skoro mało kto uczy ich właściwej komunikacji? Jak pokazać młodym ludziom ich wartość, jak pomóc zaakceptować samego siebie?
Te wszystkie pytania spowodowały, że z inicjatywy nauczyciela liceum pani Danuty Łazur w siedzibie Fundacji Ekspert-Kujawy odbyły się warsztaty z prowadzenia trudnej polemiki oraz podstaw komunikacji interpersonalnej. Celem przeprowadzonych warsztatów było wydobycie atutów ucznia, które ułatwią asymilację w grupie a jednocześnie pomogą w akceptacji samego siebie. Wzmocnią jego asertywność oraz udoskonalą sztukę skutecznej prezentacji własnych poglądów. Warto pamiętać, że w szkole nie tylko ważne jest przyswajanie wiedzy ale także rozwój osobisty, rozwój umiejętności, które pomogą młodym ludziom w asymilacji do ciągle zmieniających się warunków życia. Opinie uczniów, biorących udział w szkoleniu chyba najlepiej wyrażają zasadność takich zajęć.