Za nami „Dzień Porad Obywatelskich dla Uchodźców z Ukrainy”!

25 marca 2022

Wczoraj, w siedzibie Fundacji Ekspert – Kujawy w Inowrocławiu odbył się „Dzień Porad Obywatelskich dla Uchodźców z Ukrainy”. Inicjatorami wydarzenia byli prawnicy z Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy.
– W naszą inicjatywę włączyło się wiele instytucji o zasięgu powiatowym i wojewódzkim. Na nasz apel odpowiedział między innymi Urząd Wojewódzki Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Straż Graniczna i Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu – mówi Karolina Wilamowska z Okręgowej Rady Adwokackiej.
W akcję włączył się również m. in. Urząd Miasta w Inowrocławiu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu, Kuratorium Oświaty w Inowrocławiu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Inowrocławiu, BNP Paribas Bank S.A, Fundacja JUVENIA, Stowarzyszenie Zielony Smok, Ochotniczy Hufiec Pracy w Inowrocławiu, Przedszkole PIASTUŚ oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa Jagiellonka z Inowrocławia, Bibliotek Miejska im. Jana Kasprowicza. Ważnym elementem byli potencjalni pracodawcy – w akcji uczestniczyli przedstawiciele przedsiębiorstwa CIECH Soda Mątwy oraz Janipol Meble Polska Sp. z o.o. Sp. K.. Akcję wspierali, prawnicy z Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy, psycholog, wolontariusze polscy i ukraińscy, w tym tłumacze języka ukraińskiego.
– To niesamowite jak społeczeństwo naszego miasta, powiatu, ale i całego województwa potrafi się zjednoczyć w obliczu krzywdy niewinnych. Nie godzimy się na to co dzieje się na Ukrainie, nie godzimy się na niezawinione cierpienie Waszych rodaków. Drodzy przyjaciele ze wschodu – pamiętajcie, że nie jesteście sami. Wspólnymi siłami postaramy się pomóc wam przejść przez ten trudny czas i poczuć się w Inowrocławiu jak w domu. A kiedy będziecie gotowi, kiedy opadnie wojenny pył i Ukraina będzie bezpieczna, będziemy wspierać Was w powrocie do swojej ojczyzny – powiedziała na powitanie Joanna Wawrzyniak z Okręgowej Rady Adwokackiej.
Akcja zgromadziła blisko setkę uchodźców, w większości kobiet z dziećmi, którzy skorzystali z porad prawnika, psychologa, doradcy zawodowego, a także mieli możliwość kontaktu z przedstawicielami urzędów, oświaty, instytucji pomocowych, charytatywnych, czy finansowych. Na milusińskich czekała sala zabaw udostępniona przez Pana Mikołaja Goczkowskiego i Patryka Kmitę, animacje prowadzone przez OHP w Inowrocławiu, a także żywa maskotka z Fundacji Ekspert – Kujawy. Poczęstunek dla zgromadzonych zapewniła Spółdzielnia Socjalna „Twoje Smaki”.
-Fundacja w bliskiej perspektywie zamierza uruchomić bezpłatne lekcje języka polskiego dla uchodźców, a także wspierać ich w zdobywaniu przez nich kwalifikacji zawodowych i zatrudnienia. Będziemy wspierać tak, jak potrafimy najlepiej. Pamiętajmy, że dzisiaj to oni potrzebują pomocy. Jutro to my możemy być w takiej sytuacji. A dobro wraca zawsze ze zdwojoną siłą – dodała Jolanta Woźnica z Fundacji Ekspert-Kujawy