Własna działalność gospodarcza – alternatywa po zakończeniu kształcenia!

10 października 2023

W obecnych czasach dużo osób nie chce pracować na tzw. etacie.  

Dlaczego? Ludzi kusi poczucie niezależności, elastyczność, możliwość podejmowania własnych decyzji…. Własna działalność gospodarcza to cel wielu młodych osób kończących szkoły średnie, uczelnie wyższe czy też będących jeszcze w trakcie kształcenia. Jest to możliwość realizowania swojej własnej wizji kariery zawodowej.

Zakładanie własnej działalności nie jest trudnym i skomplikowanym procesem. Nie wymaga kapitału początkowego a co więcej – bardzo często można skorzystać z dofinansowania na uruchomienie własnej firmy.

Jaką firmę założyć? To zależy od tego w czym jest się dobrym, a nie to, co wpasowuje się w modne trendy. Niektórzy czują się dobrze w tradycyjnym biznesie, inni wręcz przeciwnie – wolą działać online. Szukając pomysłu na biznes, zacznij od zadania sobie kilku pytań. Przede wszystkim:

  • co lubię robić?
  • Co umieć robić?
  • Czy ludzie tego potrzebują?
  • Czy będą gotowi za to zapłacić?
  • Czy będą gotowi zapłacić tyle, ile oczekuję?

Sam pomysł to nie wszystko. Nawet najpiękniejsza wizja, może zakończyć się niepowodzeniem, jeśli realnie nie oceni się popytu, szans na rozwój, konkurencji itp.

Jeśli chcesz zarejestrować jednoosobową działalność  musisz złożyć wniosek do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Możesz to zrobić za pośrednictwem banku lub bezpośrednio na stronie CEIDG, postępując zgodnie z instrukcją.

Własna firma wymaga założenia  firmowego konta bankowego, które wykorzystasz w biznesie. Warto je założyć w celu oddzielenia finansów osobistych od firmowych oraz żeby zyskać większą wiarygodność w oczach kontrahentów i banków. Konto firmowe od strony technicznej niewiele różni się od osobistego. Praktycznie każdy bank ma je w swojej ofercie, czasem możesz też trafić na promocyjną ofertę, np. brak opłat za prowadzenie konta przez określony czas. Kolejnym krokiem jest decyzja dotycząca księgowości. Możesz skorzystać z oferty banku, w którym masz konto, założyć konto na jednej z platform, które zajmują się księgowością online w ramach miesięcznego abonamentu lub skorzystać z usług stacjonarnego biura księgowego.

Bardzo ważne jest to aby wybrać właściwą i najlepszą dla siebie formę opodatkowania oraz dowiedzieć się jakie ulgi w opłacaniu składek ZUS mogą nas dotyczyć.

Każda osoba, który planuje założenie firmy, powinna być świadoma, że biznes wiąże się z ryzykiem. Jest to jednak doświadczenie, którego nie da żadna szkoła czy uczelnia wyższa. A w przypadku powodzenia może Ci zapewnić świetny start! 

Najważniejsze to przemyśleć strategię, nie bać się spróbować, zachować optymizm i nie podejmować zbędnego ryzyka, szczególnie za pożyczone pieniądze. Dzięki nowoczesnym technologiom zarówno założenie firmy, jak i prowadzenie biznesu online z własnego mieszkania jest bardzo proste. Nie warto odkładać marzeń o własnej firmie na później.